Mielőtt látatlanban elaludnánk, gyorsan eláruljuk, hogy ez is lehet sikeres. Bár nem röpködnek a káromkodások a levegőben, a vágás sem nevezhető épp klipszerűnek, aki pedig látta "Az ember, aki ott sem volt" című alkotást lehet, hogy arra voksol inkább, de ez előbb volt, meghökkentő hatása pedig épp a helyszínen, a cselekményben, a szereplők arcában, a fényképezésben, a rendezésben, vagy ki tudja, hogy épp miben rejlik. Tehát igazi csemegével van dolgunk. Nem is véletlen, hogy a Coen testvérek az öt Oscar-jelölésből két díjat be is gyűjtöttek munkájukért.
Az ötlet remeknek mutatkozik, a kivitelezés is megoldható viszonylag ártatlanul, ám az "emberrabló" nehézfiúk egy kis problémába ütköznek, amit gyorsan további gondok is követnek. Túl buták, túl kegyetlenek, és mindig a legkevesebb gondolkodást igénylő megoldást választják - legyen az pisztoly, szívlapát, vagy szecskavágó. Útjukat szó szerint hullák szegélyezik, nyomukban pedig egy várandós rendőrnő van, ki két evési roham és némi rosszullét között is képes felgöngyölíteni az esetet.
Lehet nevetni, de lehet borzongani is. A távoli havas kisváros a miénk is lehetne, a lassú, együgyű emberek pedig a szomszédaink.
Szereplők: Frances McDormand (Marge Gunderson), William H. Macy (Jerry Lundegaard), Steve Buscemi (Carl Showalter), Peter Stormare (Gaear Grimsrud), Harve Presnell (Wade Gustafson), Kristin Rudrüd, John Carroll Lynch, Stephen Park.
Fontosabb díjak és jelölések:
New York Film Critics Circle, 1996: A legjobb film
Cannes, 1996: A legjobb rendezés (Joel Coen)
Oscar-díj, 1996: A legjobb női főszereplő (Frances McDormand)
Oscar-díj, 1996: A legjobb eredeti forgatókönyv (Joel és Ethan Coen)
Oscar-jelölés, 1996: A legjobb film
Oscar-jelölés, 1996: A legjobb ffi. mellékszereplő (William H. Macy)
Oscar-jelölés, 1996: A legjobb rendező (Joel Coen)
Oscar-jelölés, 1996: A legjobb operatőr (Roger Deakins)
Oscar-jelölés, 1996: A legjobb vágás (Roderick Jaynes - alias J. és E. Coen)
Csomós Éva