![]() |
Ő azonban nem követte az apja és fivérei által letett hagyományokat, inkább tudományos felfedezéseivel írta be családja nevét a történelembe. Számos jelentős találmány is fűződik a nevéhez, melyek közül talán a dinamit lett a legismertebb, mit épp a véletlennek köszönhetően, jó megfigyelései alapján fedezett fel.
Sobrero, az olasz felfedező már 1843-ban ismertté tette a rendkívül nagy hatású robbanószert, a nitroglicerint, ám gyakorlati alkalmazásával már nem boldogult. Találmánya ugyanis már kis mechanikai hatásra, ütésre is könnyedén robbant, ami sok katasztrófát vont maga után.
![]() |
A dinamitot széles körben alkalmazták az ipari robbantásokra, de katonai célokra csak mérsékelten használták.
Mivel Nobel nem hagyott hátra családot, másként szeretett volna emlékezetessé válni az utókor számára. 1895. november 27-én kelt végrendeletében egész vagyonát egy alapítványra hagyta, s a maga által fogalmazott végrendeletében létrehozta a Nobel alapítvány alapokmányát, melyet Stockholmban a Királyi Palotában mutatták be 1900. június 29-én. Ebben meghagyta, hogy vagyonának kamataiból évről évre részesedjenek a fizika, kémia, fiziológia és orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai és az a személy, aki a békéért tett erőfeszítéseivel a díjat - és a vele járó, jelenleg körülbelül egymillió dollárt (körülbelül 20 millió forintot, illetve 830 ezer eurót) kiérdemli.
A díjat odaítélő testület minden egyes svéd tagozatára egy "Nobel Bizottságot" jelölnek ki, mely három, négy vagy öt tagból áll, hogy véleményt alkossanak a díjak odaítéléséről, melyet csak olyan személyeknek lehet odaítélni, akikre arra kompetens személyek tettek javaslatot. December 10-én, az Alapítvány Ünnepi Napján - a végrendelkező halálának évfordulóján -, a díjat odaítélő testületek minden egyes díjazottnak átadják a díj összegének megfelelő csekket, az oklevelet és egy, az alapító képmását ábrázoló és megfelelő felirattal ellátott aranyérmet.
Csomós Éva