A hihetetlen aktivitású dzsesszdobost manapság már a világ legjobbjai közt emlegetik. Balázs Elemér valóban, szinte mindig úton van, rengeteget dolgozik, s a szakma legnagyobbjai hívják.
Balázs Elemér |
A családi tradíciókat megtörve tehát a fakanalakat koptatta, s a lábasok fenekét ütötte kitartó szorgalommal. Majd kisiskolásként a közeli Erdélyi utcai iskolába járt, ahol álmai voltak az útjelek, s a határkövek. Miután a hozzáértők is elismerték tehetségét, szülei a Benczúr utcai Postások Zeneiskolájába íratták, s mindent megtettek azért, hogy a kibontakozó tehetségnek semmi ne állja útját. Testvéréről is hasonlóképp gondoskodtak, József 2000-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán.
Ő azonban a Rózsa Ferenc, később pedig a Bartók Béla zenei konzervatóriumba járt, ahol Kovács Gyula irányította pályára. 1988-ban a jazz tanszakon diplomázott, méghozzá kimagaslóan jó minősítéssel.
Végigdobolja a világot |
Egy évvel később a Trio Midnight Zenekarral egy belgiumi jazzversenyen lett első, de sikerrel szerepelt Perugiában, Marciacban, Nürnbergben, Zürichben, Münchenben, Koppenhágában, Tallinban, és még sok nemzetközi fesztiválon is.
1995-ben a Latin Connection vezetője volt, s ugyanannak az esztendőnek nyarán a tatai jazztáborban készült el első, Fly Bird című CD-je is. Két évvel később pedig megjelent a Trio Midnight zenekarral készített CD-je. Szintén 1997-ben alakította meg quintetjét, mellyel a My New Way című CD-jét készítette el.
Korán valóra váltak az álmai |
Balázs Elemér dobosként, zeneszerzőként már másfél évtizedes pályája során a magyar dzsessz egyik legfontosabb mozgatórugója lett. A dob mellett kitűnően játszik zongorán is, ami jó szolgálatot tesz komponálásai közben. Számos nemzetközi dzsesszfesztiválon lépett fel, és olyan világhírű előadók mellett játszott egyenrangú zenészként, mint Anette Lowmann, Stepko Gutt, Zbigniew Namyslowski, Jukka Perkó, Paolo Fresu, Stephane Belmondó, Steve Houben, Lee Konitz (szaxofon), Art Farmer (trombita, szárnykürt), Al Jarreau (ének) vagy Pat Metheny (gitár), aki már kamaszkorában zenészideálja volt. Az elérhetetlent, az abszolút csúcsot jelentette számára a gitárosok közül, aki később maga talált rá Elemérre a Dohány utcai Long Jazz Clubban, ahol a fiú épp játszott.
A folytatást könnyűszerrel ki lehet találni. Pat természetesen öt szám erejéig csatlakozott a műsorhoz, s amikor magyarországi koncertjét szervezte, Elemért és Egri Jánost választotta kísérőjéül.
Balázs Elemér gyakran tartózkodik Németországban, ahol a jazz-szakma pápájával, a "Number 1" gitáros Snétberger Ferenccel dolgozik együtt. Around the World, azaz A világ körül - címmel megjelent albuma egy szakmai zsűri szavazása alapján a 2000. év legjobb dzsesszlemezévé vált. 2002 óta pedig a Balázs Elemér Groupot vezeti.
Már első két albumukon hallható volt egy-két népdalfeldolgozás, ami hatalmas közönségsikert aratott. Így amikor a harmadikat készítették elő, már szem előtt tartották ezt az igényt. Eredeti Bartók és Kodály gyűjtötte dalokat dolgoztak át és formáltak a saját hangzásvilágukra. Ezzel sikerült egy jellemzően Balázs Elemér Group-világot létrehozni, aminek lényege a két fantasztikus énekhang: Hajdú Klára és Winand Gábor.
Csomós Éva