Mit választanánk és mit választunk valójában, ha oda kerül a sor? Miért? Az okot nem lehet az első pillantásra látni. Illés György kamerája azonban az egész mögött meghúzódó részletekbe is bevilágít...
![]() |
Egyik alkalommal csatlakozik hozzájuk egy fényképész (Dégi István), éppen akkor, amikor Gyuricza szokott gunyoros modorában azt az erkölcsi kérdést veti fel, hogy ha módjuk lenne haláluk után feltámadni, kinek a sorsát választanák inkább: a gazdag zsarnokét (Tomoceuszkatatiki), vagy az agyongyötört, de tisztességes rabszolgáét (Gyugyu)?
![]() |
Megkínozzák őket, de kiszabadulhatnak, ha hajlandók felpofozni egy megkötözött, félholtra kínzott kommunistát. Vagyis, ha megalázzák emberségüket, önbecsülésüket. Király, a könyvügynök és társai nem képesek erre és életüket áldozzák, hogy emberek maradhassanak. Gyuricza órás azonban önmaga lealázását is vállalja, mert nem árulhatja el, hogy a lakásán zsidó gyerekeket rejteget.
Írta: Sánta Ferenc
Forgatókönyv: Fábri Zoltán
Operatőr : Illés György
Zeneszerző: Vukán György
Rendező : Fábri Zoltán
Szereplők: Őze Lajos (Gyuricza Miklós órás), Márkus László (Király könyvügynök), Bencze Ferenc (Béla a vendéglős), Horváth Sándor (Kovács asztalos), Dégi István (Keszei Károly fényképész), Apor Noémi (Kovácsné), Pécsi Ildikó (Béla felesége), Békés Rita(Király felesége), Moór Marianna (Lucy - Király szeretője), Latinovits Zoltán (civilruhás nyilas), Vándor József (I. nyilas), Nagy Gábor (II. nyilas) Bánffy György (III. nyilas), Cserhalmi György (a kommunista fogoly)
Tizennégy év alatti nézők számára nem ajánlott.
A képek forrása:
www.fidibusz.hu
Csomós Éva